Po pierwsze - zdrowie

semną wzmiankę o operacji okulistycznej zawiera Kodeks Hammurabiego (spisany ok. 1772 p.n.e.), w którym paragraf 215 opisuje operację usunięcia ropnia worka łzowego1. Pionierem operacji na oku w medycynie współczesnej był XVI-w

Po pierwsze - zdrowie

Historia okulistyki

Według historyków indyjskich pierwsze operacje okulistyczne wykonywano już 4,5 tys. lat p.n.e. Jest to teza sporna, z uwagi na brak źródeł. Pierwszą pisemną wzmiankę o operacji okulistycznej zawiera Kodeks Hammurabiego (spisany ok. 1772 p.n.e.), w którym paragraf 215 opisuje operację usunięcia ropnia worka łzowego1.

Pionierem operacji na oku w medycynie współczesnej był XVI-wieczny Niemiec Georg Bartisch (1536-1606), który w 1583 roku usunął gałkę pacjentowi z powodu raka2. W 1709 roku Michel Brisseau odkrył, że przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki w oku. Pierwsze szpitale okulistyczne powstawały kolejno w Wiedniu (1786), Londynie (1804, Moorfields Eye Hospital) i Petersburgu (1806)2.

Pierwszy polski ośrodek okulistyki (Instytut Oftalmiczny) założył w 1823 roku Wiktor Feliks Szokalski2, uznawany za ojca polskiej okulistyki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okulistyka


Gdzie szukać pomocy?

Bardzo często może okazać się, że niemalże w trybie natychmiastowym potrzebujemy pomocy lekarskiej. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybór prywatnej przychodni specjalistycznej, gdzie możemy znaleźć fachowców prawie ze wszystkich dziedzin medycyny. Zazwyczaj zarezerwowanie wizyty w takiej przychodni jest możliwe od ręki i możemy spodziewać się bliskiego terminu spotkania z lekarzem, w przeciwieństwie do przychodni publicznych, w której zapisy odbywają się wielokrotnie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej pacjentów decyduje się na wybór prywatnej opieki medycznej rezygnując zupełnie z usług publicznych ośrodków zdrowia.


Prywatne czy publiczne?

Wiele osób staje przed dylematem odnośnie wyboru publicznej lub prywatnej placówki. Coraz częściej pacjenci wybierają jednak prywatne ośrodki zdrowia, oferujące nie tylko szereg o wiele bardziej skomplikowanych badań, ale także na przykład dostosowany do potrzeb pacjenta grafik przyjęć u określonych lekarzy a także więcej specjalistów. Niewątpliwie, jedną z głównych zalet sprawiających, że pacjenci chętniej niż publiczne ośrodki zdrowia wybierają prywatną opiekę medyczną jest to, że czas od rezerwacji do wizyty lekarskiej jest o wiele, wiele krótszy niż w przypadku wizyt, które odbywają się przy refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.



© 2019 http://iwroclaw.com.pl/