Kwestia dentystyczna...

go co znajduje się wewnątrz. Każdy ząb ma różną liczbę kanałów, zęby z przodu mają po 1 lub 2, trzonowce i siekacze mają po 3 i więcej. Zabieg ten jest to skomplikowany, podczas jego wykonywania robi się zdjęcie RTG aby sprawd

Kwestia dentystyczna... gabinet dentystyczny brenna

Duże ubytki w zębie

W przypadku głębokich ubytków zęba dentyści często stosują tzw. leczenie kanałowe, które polega na dostaniu się do miazgi zębowej i wyciągnięciu wszystkiego co znajduje się wewnątrz. Każdy ząb ma różną liczbę kanałów, zęby z przodu mają po 1 lub 2, trzonowce i siekacze mają po 3 i więcej.

Zabieg ten jest to skomplikowany, podczas jego wykonywania robi się zdjęcie RTG aby sprawdzić czy kanał został poprawnie wypełniony. Po wypełnieniu kanałów ubytek w szkliwie wypełnia się plombą lub kompozytem, jednak sam ząb jest martwy z racji wyciągnięcia z jego kanałów wszystkich komórek nerwowych.


Stomatologia- opis z Wikipedii

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Cytat z Wikipedii o implantach stomatologicznych

Jednymi z najbardziej popularnych są implanty stomatologiczne, zastępujące utracone zęby. Implanty są jednak również stosowane np. do osadzania egzoprotez.

Współczesna implantologia ortopedyczna i stomatologiczna bazuje na zjawisku osseointegracji (osteointegracji) odkrytym przez Br?nnemarka. Techniki implantologiczne obejmują w stomatologii również procedury rekonstrukcji kości np. podniesienie zatoki szczękowej. Wykonuje się je przy użyciu materiałów kościozastępczych lub kościotwórczych, które również są pewnego rodzaju implantem. Bez tych zabiegów wszczepienie implantów u osób z zaawansowaną paradontozą lub chorych na osteoporozę jest praktycznie niemożliwe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Implant



© 2019 http://iwroclaw.com.pl/