Jak pracują geodeci?Co robi na co dzień geodeta?

wy .Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić geodeta przy nowej realizacji jest stworzenie wstępnego projektu realizacji, która obejmuje naszą działkę i przylegające oraz budynek, który ma powstać. Dopiero wykonanie takiego projektu

Jak pracują geodeci?Co robi na co dzień geodeta?

Pozwolenie na budowę

Gdy chcemy wybudować dom lub jakąś inną nieruchomość niestety musimy skorzystać z usług geodety. Bez niego nie otrzymamy z urzędu miasta pozwolenia na wykonanie budowy .Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić geodeta przy nowej realizacji jest stworzenie wstępnego projektu realizacji, która obejmuje naszą działkę i przylegające oraz budynek, który ma powstać.

Dopiero wykonanie takiego projektu umożliwia otrzymanie wstępnego zezwolenia na budowę. W dalszych etapach wizyta geodety będzie konieczna między innymi na końcowe pomiary powykonawcze.


Cytat z Wikipedii, hasło: Geodezja Geodezja w Polsce

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Tachimetr i kilka faktów z Wikipedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr



© 2019 http://iwroclaw.com.pl/